Powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim — co musisz wiedzieć

20 czerwca 2023

Jesteś mamą i zastanawiasz się, jak wrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim? Trafiłaś we właściwe miejsce! W tym artykule znajdziesz przydatne wskazówki, które pomogą Ci w tym procesie. Powrót do pracy może być emocjonujący, ale czasem to też spore wyzwanie. Zobacz, jak się do tego przygotować.

 

Urlop macierzyński — kwestie prawne, które warto znać

Zacznijmy od podstaw. Przyjrzyjmy się urlopowi macierzyńskiemu z prawnego punktu widzenia. Co warto wiedzieć?

  • Urlop macierzyński trwa 20 tygodni po urodzeniu dziecka. Po obowiązkowych 14 tygodniach możliwy jest powrót do pracy. Wtedy opiekę nad dzieckiem powinien przejąć ojciec, podlegający ubezpieczeniu i przebywający na „tacierzyńskim” — urlopie, który może trwać maksymalnie 6 tygodni w przypadku narodzin jednego dziecka.
  • Długość przysługującego urlopu macierzyńskiego zależy od liczby urodzonych dzieci. W przypadku bliźniąt jest to 31 tygodni, trojaczków i czworaczków odpowiednio — 33 i 35 tygodni, a jeśli urodzi się pięcioro lub więcej dzieci, urlop macierzyński może trwać 37 tygodni.
  • Z urlopu macierzyńskiego mogą skorzystać także rodzice adopcyjni. W przypadku adopcji jednego dziecka urlop ten wynosi 20 tygodni.
  • W szczególnych sytuacjach, np. śmierci matki lub jej niezdolności do samodzielnej opieki nad dzieckiem, do urlopu macierzyńskiego ma prawo także ojciec.
  • Rodzice dziecka mogą jednocześnie opiekować się nowo narodzonym dzieckiem. W trakcie trwania urlopu macierzyńskiego ojciec może korzystać z dodatkowego urlopu rodzicielskiego, trwającego 9 tygodni.
  • W przypadku poronienia kobieta może przebywać na 8-tygodniowym urlopie macierzyńskim. Warunkiem jest przedstawienie pracodawcy skróconego aktu urodzenia martwego dziecka lub kopii dokumentu.

 

Czy stanowisko pracy kobiety przebywającej na urlopie macierzyńskim jest chronione?

Innymi słowy, czy wracając do pracy po urlopie macierzyńskim, będziesz miała zapewnione miejsce w firmie? Odpowiedź jest prosta — tak. Według kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek dopuszczenia kobiety po urlopie macierzyńskim do pracy na dotychczasowym lub równorzędnym stanowisku. Co więcej, nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi, przebywającemu na urlopie macierzyńskim.

 

Czym różni się urlop macierzyński od urlopu rodzicielskiego?

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego przysługuje Ci urlop rodzicielski, w którego czasie możesz sprawować dalszą opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem. W przeciwieństwie do urlopu macierzyńskiego nie jest obowiązkowy. Wymiar urlopu rodzicielskiego to 41 tygodni w przypadku narodzin jednego dziecka i 43 tygodnie, gdy urodzą się bliźnięta lub więcej dzieci. Pracownica – matka może wykorzystać 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego, pozostałe 9 tygodni (w przypadku urlopu rodzicielskiego trwającego 41 tygodni) zarezerwowane jest dla drugiego rodzica. Pracownik – ojciec może skorzystać z urlopu rodzicielskiego zaraz po urodzeniu się dziecka. Jeśli ojciec nie wykorzysta przysługujących mu 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, urlop ten przepada. Rodzice dziecka mogą przebywać na urlopie rodzicielskim równocześnie. Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub w późniejszym terminie, ale nie później niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

 

Czy po urlopie macierzyńskim można zmienić pracę?

Oczywiście, że tak. Wiele mam po urlopach macierzyńskich decyduje się na nowe wyzwania zawodowe, które lepiej odpowiadają ich aktualnym potrzebom. Przed podjęciem takiej decyzji warto dokładnie przemyśleć swoje cele zawodowe i skonsultować się z partnerem, rodziną lub specjalistą ds. rekrutacji, aby być pewnym trafności swojego wyboru.

 

Powrót na rynek pracy po macierzyńskim — 7 przydatnych wskazówek

1. Bądź świadoma swoich praw i obowiązków.

Zapoznaj się z kodeksem pracy, który reguluje kwestie związane z ochroną stanowiska pracy, możliwościami powrotu do pracy na dotychczasowym stanowisku lub równorzędnym, a także ochroną przed dyskryminacją. Upewnij się, że masz świadomość swoich praw i umiejętność ich egzekwowania.

2. Bądź w kontakcie z pracodawcą.

To rada, z której warto skorzystać nie tylko ze względu na zachowanie dobrych relacji z pracodawcą, nawet jeśli zamierzasz zmienić pracę po urlopie macierzyńskim, ale przede wszystkim dla własnego komfortu psychicznego. W końcu każde powroty bywają trudne. Porozmawiaj o swoich oczekiwaniach, elastyczności godzin pracy, ewentualnej możliwości pracy zdalnej czy też potrzebie dostosowania harmonogramu do obowiązków rodzicielskich. Pamiętaj, że dobry dialog i jasna komunikacja mogą pomóc w znalezieniu rozwiązania korzystnego dla obu stron.

3. Zaktualizuj swoje CV.

Jeśli chcesz zmienić pracę po urlopie macierzyńskim, zaktualizuj swój profil zawodowy, stwórz nowoczesne CV. Wyróżnij swoje umiejętności, doświadczenie oraz osiągnięcia, które zdobyłaś zarówno w pracy, jak i podczas urlopu macierzyńskiego. Staraj się wskazać, jakie umiejętności nabyłaś podczas opieki nad dzieckiem, takie jak organizacja czasu, umiejętność pracy pod presją czy elastyczność.

4. Staraj się utrzymywać sieć kontaktów zawodowych.

Podczas urlopu macierzyńskiego utrzymuj kontakt z ludźmi z branży, w której chcesz pracować. Bądź aktywna na portalach społecznościowych, uczestnicz w branżowych wydarzeniach online i rozmawiaj z innymi profesjonalistami. To może pomóc w utrzymaniu relacji zawodowych i pozyskaniu informacji o możliwościach pracy.

5. A co powiesz na markę osobistą online?

W dzisiejszych czasach obecność online jest niezwykle ważna. Zadbaj o swoją markę osobistą poprzez budowanie profesjonalnego profilu na LinkedIn oraz aktywne uczestnictwo w branżowych dyskusjach i grupach. Udostępniaj ciekawe treści, dziel się swoimi osiągnięciami i pokaż, że jesteś zaangażowana w rozwój swojej kariery.

6. Dbaj o work-life balance.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim może być wyzwaniem pod względem równowagi między pracą a życiem osobistym. Pamiętaj o dbaniu o siebie i swoje potrzeby, a także o czasie, który chcesz spędzać z rodziną. Daj sobie czas na powrót do pracy. Deleguj zadania, korzystaj ze wsparcia osób bliskich i nie wahaj się prosić o pomoc, jeśli tego potrzebujesz.

7. Działaj systematycznie i nie trać motywacji.

Powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim może zająć trochę czasu i nie ma w tym absolutnie nic złego. Ważne jest, by nie stracić z oczu celu. Pamiętaj, że proces poszukiwania pracy może być czasochłonny i wymagać pewnej determinacji. W nim może pomóc Ci agencja pracy, która ma doświadczenie we współpracy z kobietami powracającymi na rynek pracy po urlopach macierzyńskich.

 

Powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim to wyzwanie dla wielu kobiet. Aby przejść przez ten proces z sukcesem, warto być dobrze przygotowaną i świadomie korzystać z przysługujących Ci praw. Pamiętaj, że powrót z urlopu macierzyńskiego otwiera wiele możliwości rozwoju zawodowego i osobistego. Wykorzystaj czas, który jest dla Ciebie i dziecka, aby zastanowić się, jakie cele chcesz osiągnąć w swojej karierze i dopasować je do swojej nowej roli. Chętnie pomożemy Ci w ich realizacji. Powodzenia!

Napisz do nas: kontakt@grupaprogres.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

 
;