Contracting — co musisz o nim wiedzieć?

21 grudnia 2023

Słyszałeś o contractingu, ale nie jesteś pewien, co dokładnie oznacza i jakie korzyści może przynieść? W świecie, gdzie szybkość adaptacji i specjalistyczna wiedza są na wagę złota, wydaje się, że ta jedna z najbardziej popularnych form elastycznego zatrudnienia to kluczowe rozwiązanie. Poznaj, czym jest contracting. Dowiedz się, dlaczego zyskuje na popularności, szczególnie w branży IT, i jakie możliwości otwiera przed Tobą i Twoją firmą.

 

Czym jest Contracting?

Contracting to forma zatrudnienia polegająca na tymczasowej współpracy między specjalistą a firmą. Najczęściej spotykana w branży IT. Co istotne w przypadku contractingu, pracownik podpisuje umowę określającą warunki współpracy nie z pracodawcą, ale z agencją rekrutacji. Contracting charakteryzuje się elastycznością i skupieniem na konkretnych projektach lub zadaniach oraz określonym czasem ich realizacji.

 

W przeciwieństwie do zatrudnienia na podstawie np. umowy o pracę contracting nie wiąże się z ponoszeniem kosztów utrzymania pracownika. To idealne rozwiązanie dla firm potrzebujących krótkoterminowego wsparcia lub specjalistycznych umiejętności, jak również dla pracowników poszukujących różnorodności w swojej karierze i możliwości adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych.

 

IT contracting — popularna forma zatrudnienia w branży technologicznej

Ze względu na szybko zmieniające się technologie, ciągłe zapotrzebowanie na nowe umiejętności pracowników oraz obecność systemów informatycznych w niemalże każdej dziedzinie życia, contracting jest szczególnie popularny w branży IT, gdzie dodatkowo wyraźnie widać ogromne zapotrzebowanie na elastyczne formy zatrudnienia. Dzięki contractingowi, firmy poszukujące specjalistów IT do realizacji krótko- lub długoterminowych projektów, mogą pozyskać ich szybko i skutecznie. Specjaliści IT jako contractorzy mają możliwość pracy nad różnymi innowacyjnymi projektami, często z wykorzystaniem najnowszych technologii, co jest kluczowe dla ich rozwoju zawodowego.

 

Contracting a umowa o pracę — o czym powinien wiedzieć pracodawca?

Dla pracodawców contracting to sposób na elastyczne zarządzanie zasobami ludzkimi. W odróżnieniu od umowy o pracę, która zwykle wiąże się z długoterminowym zobowiązaniem, contracting pozwala na szybkie dostosowanie się do zmiennych potrzeb biznesu. Pracodawca może w ten sposób efektywnie zarządzać kosztami, unikając wydatków związanych ze stałym zatrudnieniem, a jednocześnie pozyskiwać specjalistyczne umiejętności, gdy są one faktycznie potrzebne.

 

Zalety contractingu, czyli dlaczego warto

  • Większa elastyczność zatrudnienia zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.
  • Jasno określone warunki współpracy.
  • Nastawienie na realizację konkretnego projektu lub zadania.
  • Brak kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika.
  • Często wyższe wynagrodzenie niż w przypadku tradycyjnej formy zatrudnienia.
  • Zawarcie umowy z pośrednikiem — agencją pracy, a nie bezpośrednio z contractorem lub podmiotem zlecającym projekt.
  • Brak konieczności przeprowadzania procesu rekrutacji i onboardingu.
  • Możliwość wykorzystania contractingu, jako okresu sprawdzenia dla potencjalnego pracownika, co w przyszłości może zaowocować stałą współpracą obu stron.
  • Dla kandydata contracting może oznaczać ciągłość zleceń — udziału w podobnych procesach rekrutacyjnych, prowadzonych przez agencję zatrudnienia w przyszłości.
  • Dla specjalistów, np. z branży IT, to również szansa dla rozwoju i zdobywania nowego doświadczenia.

 

Dla kogo jest contracting?

Contracting jest idealny dla specjalistów poszukujących elastyczności i różnorodności w pracy, jak również dla firm potrzebujących specjalistycznych umiejętności na określony czas. Contracting może być idealnym rozwiązaniem na zatrudnienie specjalisty w wymagającej branży wtedy, gdy naprawdę jest to potrzebne. Kiedy liczy się  szybka realizacja konkretnego zdania, które może (choć nie musi) być jednorazowym zleceniem, wtedy contracting to dobry wybór. Jest szczególnie atrakcyjny dla ekspertów z branży IT, inżynierii, finansów, czy marketingu, gdzie cenne jest projektowe podejście do pracy. Może okazać się również dobrym sposobem na przeprowadzenie profesjonalnego procesu rekrutacji i legalne zatrudnienie specjalisty bez konieczności angażowania zasobów firmowych.

 

Rola agencji zatrudnienia w contractingu

Agencje pracy, takie jak Grupa Progres, odgrywają kluczową rolę w procesie contractingu, łącząc firmy z odpowiednimi specjalistami i ułatwiając zarządzanie formalnościami. Oferujemy wsparcie w całym procesie – od identyfikacji potrzeb, przez proces rekrutacji, aż po wsparcie administracyjne, zapewniając, że zarówno pracodawca, jak i contractor mogą skupić się na efektywnej realizacji projektu.

 

Jeśli widzisz w swojej firmie przestrzeń na współpracę na zasadach contractingu i szukasz specjalisty, któremu będziesz mógł powierzyć określone zadanie, bez obaw o kontrolowanie procesu zatrudnienia i realizacji, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci na każdym etapie — od znalezienia odpowiedniego specjalisty, po zarządzanie umową. Nasze doświadczenie i wiedza to gwarancja płynności i skuteczności procesu contractingu w Twojej firmie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

 
;