Operator wózka widłowego — zarobki, praca, kursy 2024

16 listopada 2023

Ile zarabia operator wózka widłowego? Jakie uprawnienia musi posiadać? Jakie są perspektywy rozwoju w tej branży? W dzisiejszym artykule przybliżymy tajniki pracy operatora wózka widłowego. Zapraszamy do lektury!

Ile zarabia operator wózka widłowego?

Zarobki operatora wózka widłowego różnią się w zależności od regionu, doświadczenia i rodzaju przedsiębiorstwa. Pracownicy z większym doświadczeniem i specjalizacją w obsłudze różnych typów wózków widłowych mają szansę na jeszcze wyższe zarobki. Na ostateczną wysokość wypłaty mają wpływ również premie lub innego rodzaju dodatki. Można jednak przyjąć, że średnie zarobki operatora wózka widłowego zaczynają się od 4700 zł brutto.

W przypadku starszych i bardziej doświadczonych operatorów, zarobki wahają się w okolicach 5300 zł brutto.

Praca jako operator wózka widłowego – czy warto pracować za granicą?

Kariera operatora wózka widłowego oferuje również możliwość pracy za granicą. W krajach o rozwiniętym przemyśle i logistyce, chociażby takich jak Niemcy, Dania, Norwegia czy Holandia, popyt na wykwalifikowanych operatorów wózków widłowych jest wysoki. Zarobki za granicą zazwyczaj są bardziej atrakcyjne niż w Polsce (pensja może być nawet kilkukrotnie wyższa), co sprawia, że wyjazd może być kuszącą opcją dla wielu osób. Jednak zanim podejmiemy decyzję o pracy za granicą, warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami, kulturą pracy i ewentualnymi formalności związanymi z emigracją, aby cały proces był dla nas jak najbardziej komfortowy i bezpieczny.

Kurs na operatora wózka widłowego – czy jest obowiązkowy?

Przed rozpoczęciem pracy jako operator wózka widłowego, zazwyczaj konieczne jest ukończenie kursu. Ma on na celu przeszkolenie przyszłych operatorów z zakresu obsługi wózków widłowych, bezpieczeństwa w magazynach oraz zasad ergonomicznego działania. Choć kurs nie jest obowiązkowy, wiele firm wymaga od swoich pracowników posiadania takiego certyfikatu. Jest to zrozumiałe, ponieważ daje to pewność, że operatorzy są dobrze przeszkoleni i świadomi zasad bezpiecznej pracy.

Operator wózka widłowego – jak zdobyć uprawnienia UDT?

Uzyskanie uprawnień operatora wózka widłowego odbywa się poprzez zdobycie certyfikatu wystawionego przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Aby go zdobyć, przyszły operator musi przejść specjalistyczne szkolenie związane z obsługą wózków widłowych. Kurs obejmuje zarówno część teoretyczną, dotyczącą zasad bezpieczeństwa, jak i praktyczną, w której uczestnicy mają okazję nauczyć się obsługi różnych typów wózków. Całość kończy egzamin teoretyczny oraz praktyczny, po którym uczestnicy uzyskują certyfikat uprawniający do pracy jako operator wózka widłowego. Kurs na operatora wózka widłowego jest zazwyczaj płatny.

Warto pamiętać, że nie wszystkie kraje uznają certyfikaty wydane w Polsce. Warto więc sprawdzić ten aspekt przed ewentualnym wyjazdem zagranicę w celach zarobkowych.

Podsumowanie

Operator wózka widłowego to zawód z perspektywami zarobkowymi i możliwością rozwoju kariery. Praca zarówno w kraju, jak i za granicą, oferuje wiele możliwości, zwłaszcza dla wykwalifikowanych operatorów UDT. Uzyskanie certyfikatu operatora wózka widłowego jest ważnym krokiem, aby móc legalnie i bezpiecznie wykonywać ten zawód. Przed wyjazdem zagranicę, warto sprawdzić, czy uzyskany w Polsce certyfikat jest ważny także w kraju docelowym.

 

 

 

 

;