Kontroler finansowy – zarobki, kursy, praca 2024

22 listopada 2023

Praca kontrolera finansowego stale zyskuje na znaczeniu. Coraz więcej przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę z tego, że skutecznie przeprowadzona kontrola może poprawić funkcjonowanie całej organizacji. Jak wygląda praca kontrolera finansowego i jak kształtują się jego zarobki? Jakimi umiejętnościami i kompetencjami powinien się cechować? Jakie są oczekiwania od kandydatów na to stanowisko? Odpowiedzi na te pytania poznacie w dzisiejszym artykule!

Kontroler finansowy – kim jest i jaki ma zakres obowiązków?

Kontroler finansowy to kluczowa postać w dziale finansów każdej firmy. Jest to specjalista, którego zadaniem jest nadzorowanie i kontrola wszelkich aspektów związanych z finansami organizacji. Obejmuje to analizę danych finansowych, przygotowywanie raportów, prognozowanie przepływów pieniężnych oraz utrzymanie zgodności z obowiązującymi przepisami.

Warto zaznaczyć, że kontroler finansowy jest nie tylko strażnikiem liczb, ale również strategicznym doradcą dla kierownictwa firmy. Jego zadaniem jest nie tylko raportowanie bieżących wyników, ale także identyfikacja obszarów poprawy i optymalizacja procesów finansowych.

Kontroler finansowy powinien cechować się wysoko rozwiniętymi umiejętnościami analitycznymi, wyciągać celne wnioski i odpowiednio planować dalsze działania. Powinien być także skrupulatny i dokładny, a także radzić sobie z pracą pod presją.

Ile zarabia kontroler finansowy?

Jednym z kluczowych aspektów, który skłania wiele osób do wyboru kariery kontrolera finansowego, są atrakcyjne i konkurencyjne zarobki. Warto jednak pamiętać, że istnieje wiele czynników wpływających na wysokość wynagrodzenia. Należą do nich między innymi doświadczenie zawodowe, stopień wykształcenia, a także wielkość i branża w której działa firma.

Na stanowisku kontrolera finansowego często spotykane są dodatkowe atrakcyjne świadczenia, takie jak system premiowy oraz system benefitów pozapłacowych. Średnie zarobki kontrolera finansowego mieszczą się w przedziale od 11 000 do nawet 18 000 zł brutto. W tym momencie warto wspomnieć, że na kontrolerów finansowych czekają możliwości awansu- począwszy od stanowiska Kierownika Kontrolingu, aż po Dyrektora Finansowego. Zarobki na tych szczeblach są rzecz jasna jeszcze bardziej atrakcyjne.

Praca dla kontrolera finansowego – gdzie szukać?

Zawód kontrolera finansowego nie należy do niszowych, dlatego też bez problemu można znaleźć w Internecie wiele ofert pracy na to stanowisko. W poszukiwaniu pracy, warto przejrzeć nie tylko popularne portale ogłoszeniowe, ale także media społecznościowe. Wiele firm szuka kandydatów na to stanowisko również poprzez agencje pracy wyspecjalizowane w tym kierunku. Warto także rozważyć uczestnictwo w wydarzeniach branżowych i zainteresować się tzw. networkingiem i budowaniem swojej sieci zawodowej.

Jak zostać kontrolerem finansowym i jakie kursy warto odbyć?

Ścieżka kariery kontrolera finansowego często zaczyna się już na studiach. Wiele osób wykonujących ten zawód posiada stopień naukowy z takich kierunków jak finanse, rachunkowość, matematyka i pokrewne. Osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę w tej branży, mogą zainteresować się praktykami lub stażem np. w dziale księgowości.

Warto także rozważyć zdobycie bardzo przydatnych certyfikatów zawodowych, takich jak CIMA czy ACCA. Są one nie tylko bardzo cenione w branży, ale i uznawane na całym świecie.

Podsumowanie

Kontroler finansowy to nie tylko strażnik budżetu, ale również strateg i doradca. Ta, coraz bardziej ceniona, rola na rynku pracy może być atrakcyjna dla wielu kandydatów. Jeśli jesteś zainteresowany karierą w dziedzinie finansów, warto rozważyć właśnie to stanowisko.

;