Nasz Blog
Twój Progres w HR
Najnowsze artykuły

Czy umowa zlecenie wlicza się do lat pracy i emerytury
Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy umowa zlecenie wpływa na Twoje lata pracy i emeryturę. Umowy zlecenie są powszechnie stosowane w Polsce, ale wciąż budzą wiele pytań. Dlatego postanowiliśmy rozwiać Twoje wątpliwości i dostarczyć Ci informacji, które pomogą Ci zrozumieć, jak umowa zlecenie wpływa na Twoją przyszłą emeryturę.

Kobiety w miejscu pracy – wiceprezeski, dyrektorki i kierowniczki: feminatywy na straży równości zawodowej
Równość zawodowa – dlaczego warto mówić o feminatywach? Feminatywy to żeńskie gramatyczne odpowiedniki nazw zawodów, które umożliwiają lepsze wyrażanie tożsamości zawodowej kobiet. Ich stosowanie ma kluczowe znaczenie w kwestii równości zawodowej. Pozwala na docenienie kobiet za ich kompetencje i osiągnięcia, co wpływa na wzrost ich samooceny i motywacji. Mówiąc o feminatywach, uczestniczymy w tworzeniu kultury organizacji, która promuje równość płci i przyczynia się do eliminacji dyskryminacji ze względu na płeć. Dzisiaj mamy dyrektorki, kierowniczki i wiceprezeski — kobiety sukcesu, które swoimi kompetencjami absolutnie nie odstają od swoich kolegów z pracy.

Zawody przyszłości – ranking 2023
Zawody przyszłości – to temat, który interesuje nie tylko ekspertów, lecz mnóstwo młodych ludzi. Nie da się ukryć, że świat wprost pędzi do przodu. Coraz częściej i szybciej pojawiają się więc nowe specjalizacje i zawody, które mają szansę stać się kluczowe w przyszłości. Jakie zawody będą na topie w najbliższych latach, a jakie stracą na znaczeniu? W jakim kierunku warto się kształcić? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Headhunting -czym jest i jakie są zalety oraz wady takiej rekrutacji?
Headhunting - czym jest i jakie są zalety oraz wady takiej rekrutacji?Na dzisiejszym konkurencyjnym rynku pracy znalezienie odpowiednich pracowników jest niezwykle trudnym zadaniem. Firmy walczą o zdobycie utalentowanych specjalistów, którzy przyczynią się do wzrostu...

Talent pool — dlaczego go potrzebujesz?
Rekrutacje w Twojej firmie są długotrwałe i kosztowne? Liczba pozyskanych kandydatów jest niewystarczająca? Z pomocą przychodzi talent pool, czyli mówiąc po polsku- pula kandydatów. Sprawdź, jak stworzyć skuteczny talent pool i jakie może korzyści przynieść dla Twojej organizacji.

Parasol Progresu przeciw dyskryminacji w miejscu pracy
Zmiany demograficzne i społeczne mają coraz większy wpływ na działanie firm próbujących nadążyć za rzeczywistością, w której funkcjonują. Co niejednokrotnie okazuje się dużym wyzwaniem, bo na polskim rynku pracy jest wiele grup, które na co dzień spotykają się w miejscach zatrudnienia. Różni je płeć, wiek, orientacja, religia, narodowość, kolor skóry czy stan zdrowia. Dlatego, jak wynika z naszych badań, 54 proc. firm wprowadziło lub zmodyfikowało ostatnio kodeksy etyki i programy dedykowane poszczególnym grupom pracowników oczekującym, że ich prawa będą przestrzegane.

Korpomowa — Przewodnik po świecie korporacyjnego slangu
Chcesz poznać tajniki korporacyjnego slangu, zwanego potocznie korpomową? Doskonale trafiłeś! W dzisiejszym artykule przybliżymy Ci ten barwny język. Zapraszamy na podróż po świecie korpomowy, podczas której nauczysz się rozumieć, jak mówią pracownicy korporacji i zaczniesz posługiwać się tym językiem z łatwością.

Praca zdalna — nowe regulacje w Kodeksie Pracy
W ostatnich latach rynek pracy znacząco się zmienił. Głównie za sprawą pandemii coronavirusa w 2020 roku. Praca zdalna stała się powszechnym modelem pracy, a do nowych realiów musiał zostać dostosowany także Kodeks Pracy. 10 stycznia 2023 Sejm przyjął nowelizację Kodeksu Pracy, zawierającą przepisy regulujące pracę zdalną. Sprawdźmy, co zmieni się od 7 kwietnia b.r. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu aspektowi nowych regulacji.

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach – ważne zmiany wchodzą w życie
Ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 547), zwana dalej „ustawą o cudzoziemcach” opublikowana w dniu 23 marca, wejdzie w życie co do zasady 7 kwietnia z wyjątkiem niektórych przepisów, które ze względu na przystosowanie systemów teleinformatycznych zostaną wprowadzone później. Ustawa wprowadza głównie przepisy kompetencyjnie oraz skupia się na powrocie cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce do swoich krajów ojczystych, najważniejsze z nich zostały krótko omówione poniżej.
Nasi autorzy
Patrycja Machajska
Specjalista ds. Legalizacji Zatrudnienia
Absolwentka na kierunku prawo i administracja. W trakcie studiów zdobywała doświadczenie, pracując w kancelariach prawnych zajmujących się legalizacją pobytu cudzoziemców spoza UE. Jej największą pasją są postępowania wizowe oraz legalizacja pobytu cudzoziemców posiadających własne działalności.
Damian Smukała
Specjalista ds. Kadr i Płac
Magister prawa zatrudnienia, ekspert w zakresie kadr i płac z wieloletnim doświadczeniem. Urodzony szkoleniowiec, uwielbia dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi.
Paweł Stolf
Recruitment Team Leader
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w branży HR. Jego głównym celem zawodowym jest skuteczne prowadzenie procesów rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne i managerskie.